Internetowykantor.pl i Walutomat z nowymi rekordami obrotu

Tegoroczny listopad okazał się bardzo dobrym okresem dla serwisów Walutomat i Internetowykantor. Tylko w jeden miesiąc użytkownicy obu platform należących do firmy Currency One, wymienili waluty o łącznej wartości ponad 1,6 miliarda złotych.

Kantory internetowe w ciągu kilku lat zyskały duże zaufanie wśród klientów, szukających taniej, szybkiej i wygodnej alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań. Rekordowe wyniki osiągane przez tego typu serwisy są najlepszym dowodem na coraz większą popularność rozwiązań, jakie swoim użytkownikom oferują kantory online.

Łatwość wymiany, a przede wszystkim najniższa cena na rynku spowodowały, że w listopadzie 2016 roku serwisy należące do firmy Currency One pobiły swoje własne najlepsze wyniki, poprawiając poprzedni rekordowy rezultat o ponad 10%. Jeszcze lepiej wygląda porównanie tegorocznego listopada z tym sprzed roku. Obie platformy wypracowały aż 154% obrotu z listopada 2015 r. W ciągu jednego miesiąca serwisy obsłużyły 200 tysięcy transakcji (o 25% więcej niż rok temu) na łączną kwotę 1,6 miliarda złotych.

Jednocześnie zdecydowanie wzrosła liczba Klientów. 14 listopada w Internetowykantor.pl transakcje wykonało 5,7 tysiąca Użytkowników, czyli o 80% więcej niż średnia dzienna liczba za poprzedni rok. Równie rekordowo wyglądała liczba osób korzystających z serwisów w porównaniu z 2015 rokiem. Serwisy Currency One zanotowały bowiem wzrost liczby klientów na poziomie 17%, wypracowując aż 142% średniej z ostatnich 12 miesięcy. Użytkownicy wymienili ponad 8 tysięcy złotych, co oznacza wzrost o 35% względem poprzednich trzech miesięcy. Rekordem okazały się jednorazowe transakcje w wysokości 1,5 miliona złotych w przypadku firm i 1,3 miliona złotych wśród klientów indywidualnych.

Na tak dobre wyniki w listopadzie tego roku wpływ miało kilka elementów. Poniedziałek 14 listopada był bardzo dobrym dniem dla kantorów internetowych w Polsce z powodu tzw. długiego weekendu. Już 9 i 10 listopada złoty wyraźnie tracił do głównych walut, jednakże straty z Dnia Niepodległości były najbardziej spektakularne. Owe straty złotego przełożyły się bezpośrednio na bardzo dobry wynik e-kantorów. „Głównym powodem tak dobrych rezultatów była struktura transakcji” – ocenia Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy w Internetowykantor.pl. „Podobnie jak w kantorach stacjonarnych większość obrotu to skup waluty od klientów. Prawidłowość ta jest bardzo silna pomimo dużej liczby osób spłacających kredyty walutowe za pośrednictwem tych portali. Skoro w ciągu 3 dni złoty osłabił się do większości głównych walut o około 10 groszy, wiele osób zidentyfikowało ten moment jako dobry do sprzedaży”.

W zwiększonych obrotach pomogli też kredytobiorcy frankowi. Grupa ta już nie raz była świadkiem wyraźnych wahań szwajcarskiej waluty, dlatego kredytobiorcy szybko decydują się na kupno pieniądza tak, aby zapewnić sobie zapas na jedną lub więcej rat. Skąd tak duże zainteresowanie frankiem? Duży wpływ na kurs waluty miał również wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeszcze przed głosowaniem eksperci walutowi spodziewali się, że ewentualne zwycięstwo kandydata Partii Republikańskiej może spowodować wahania walut. Dlatego, aby zminimalizować ryzyka, inwestorzy decydowali się na tzw. bezpieczne aktywa. Robią tak zawsze, gdy czasy są niepewne.

Bezpieczną inwestycją okazał się szwajcarski frank – w efekcie waluta zdrożała, a rodzima złotówka słabła. Zależność szwajcarskiego pieniądza od wyniku potyczki wyborczej w USA spowodowała, że klienci, szczególnie ci spłacający kredyty w CHF, szukali taniego źródła walut. Stąd tak dobry wynik franka, który stanowi 6% wszystkich wymienianych walut (pozostałe to głównie euro – 57%, dolar – 28% i funt – 9%). Najlpeszy kurs franka oferowały Internetowykantor.pl i Walutomat i dlatego obrót obu serwisów był tak dobry.

Interesująco wygląda zdecydowany wzrost zainteresowania platformami firmy Currency One wśród mikroprzedsiębiorców. W obu serwisach liczba transakcji dokonywanych przez prowadzących małe i średnie firmy wzrosła aż o 47% w porównaniu tegorocznego listopada do wyników sprzed roku. Sposród tej grupy klientów platform Internetowykantor.pl i Walutomat ciekawie wyglądaja statystyki firm transportowych. Porównując listopad 2016 z wynikami sprzed roku dowiemy się, że grupa takich użytkowników powiększyła się aż o 22% z obrotem większym o 21%.

rekordy-kantorow-internetowych_infografika