Rynek kantorów internetowych osiągnie 30 mld zł

Currency One SA, lider rynku kantorów internetowych w Polsce, szacuje, iż obroty w branży w zeszłym roku wyniosły ok 25 mld zł. W tym roku liczba ta może zwiększyć się o ok. 30 proc.

InternetowyKantor.pl i Walutomat, które należą do Currency One, osiągnęły w sumie ponad 10,4 mld zł, czyli ponad 40 proc. całego rynku wymiany walut online w Polsce w 2014 r. Z roku na rok branża notuje stały przyrost. Nie inaczej ma być w tym roku. Zwłaszcza przy rosnących kursach walut, ludzie poszukują oszczędności, a spready w sieci są najatrakcyjniejsze.

Szacujemy, że w 2015 roku Polacy wymienią w sieci ponad 30 mld zł – mówi Łukasz Olek z zarządu Currency One.

W Walutomacie, pierwszej w Polsce platformie wymiany walut między użytkownikami wymieniono w zeszłym roku 6,2 mld zł, co stanowi wzrost o 24 proc. w stosunku do poprzedniego roku (5 mld zł). Także w internetowyKantor.pl obroty zwiększyły się o 31 proc. i wyniosły w zeszłym roku 4,2 mld zł. Liczba klientów obu tych serwisów sięga już prawie 300 tys.

Czego oprócz wzrostu obrotów można spodziewać się na rynku e-kantorów w 2015 r.? – Obecnie w Internecie funkcjonuje ok. 50 kantorów, większość z nich przy niskich marżach w branży nie może sobie pozwolić na inwestycje i dynamiczny rozwój. Przewidujemy, że odbędą się konsolidacje na rynku – mówi Łukasz Olek z Currency One.

Ciekawym kierunkiem obranym w tym roku jest także rozwój międzynarodowy. Wprowadzany już przez polskie e-kantory, choćby na przykładzie Valutomatu, uruchomionego przez Currency One w Czechach. Na razie jest on niezależną swoistą giełdą walut, ale w przyszłości może umożliwić płatności między klientami polskimi i czeskimi, co będzie dużą wartością dla klientów biznesowych.

Także InternetowyKantor.pl od ponad roku przyjmuje przelewy zagraniczne z 37 krajów całego świata (m.in. z Australii, USA czy RPA).

Ciekawie przedstawiają się dane NBP na temat kantorów stacjonarnych, które wymieniły walutę w 2013 r. na kwotę 156 mld zł. W pierwszym półroczu zeszłego roku było to 70 mld zł. Za wcześnie by mówić o tendencji spadkowej, ale niewątpliwie kantory internetowe ugryzły spory kawałek tortu stacjonarnym placówkom.

graph

Szacunkowe obroty e-kantorów w mld zł

0,6 3,2 9,9 20 25 33*
rok 2010 2011 2012 2013 2014 2015*

*prognoza