SEPA INSTANT w Walutomacie

Klienci naszego serwisu Walutomat mogą już korzystać w pełni z przelewów ekspresowych do 25 krajów Europy w ramach SEPA Instant. Currency One jako pierwsza polska instytucja płatnicza przystąpiła do systemu SEPA Instant.

SEPA Instant to system, który pozwala na przelewy EUR do podmiotów z wybranych państw strefy euro w czasie rzeczywistym. Co to oznacza dla klienta Walutomatu?

– SEPA Instant wystartowała w Europie w listopadzie 2017. W Polsce jest to dopiero nowość, ale cała Europa bardzo szybko rozwija się w tym kierunku. W państwach strefy EURO dostęp do przelewów SEPA Instant jest możliwy już z większości banków. Bardzo nas cieszy, że nasi klienci będą mogli zlecać i przyjmować przelewy natychmiastowe w euro 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – mówi Artur Maliszewski, CIO w Currency One.

Klienci instytucjonalni Walutomatu mogą korzystać już z indywidualnych numerów rachunków w euro, możliwych dzięki uczestnictwu serwisu w systemie SEPA. – Warto zaznaczyć, że Currency One jako pierwszy polski fintech został zintegrowany z systemem SEPA i SEPA Instant. To duży krok naprzód dla polskich firm – mówi Miron Miesczak, Dyrektor ds. Partnerstw Strategicznych/B2B w Currency One.

Pod wspólną nazwą SEPA Instant w Europie funkcjonują dwa systemy rozliczeniowe: RT1 oraz TIPS. Europejskie banki i instytucje finansowe wspierające SEPA Instant mogą niekiedy obsługiwać tylko jeden z tych systemów. Przykładowo na terenie Niemiec popularny jest RT1, z kolei we Włoszech częściej występuje TIPS. Obecnie Walutomat zintegrowany jest z RT1, jednakże do końca 2021 r. będzie także wspierać TIPS.