Walutomat rozpoczyna międzynarodową ekspansję

Pierwsza polska platforma wymiany walut – Walutomat.pl otworzyła właśnie swój serwis w Czechach. Valutomat.cz ruszył pełną parą 26 stycznia. Zaczął od wymiany czterech walut i współpracy z pięcioma największymi czeskimi bankami.

Walutomat.pl i InternetowyKantor.pl należą do spółki Currency One, która skupia połowę, wartego ponad 20 mld zł, polskiego rynku wymiany walut w sieci. – Ekspansja międzynarodowa jest naturalnym krokiem naszego rozwoju i kluczowym kierunkiem – mówi Dagmara Malinowska, product owner Walutomat. – Czechy są pierwszym etapem. Wybraliśmy je nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale przede wszystkim ze względu na bardzo dobre kontakty biznesowe.

W praskim biurze pracują obecnie cztery osoby, są to czescy specjaliści ds. produktu, marketingu i bankowości. – W Czechach próbują już sił e-kantory. Nie ma jednak podobnej platformy społecznościowej wymiany walut. Wsparci silną polską marką, transferem wiedzy i technologii liczmy na sukces – mówi Radek Havlik, general manager Valutomat.cz.

Wymiana walut w czeskim serwisie będzie, podobnie jak w Polsce, opierała się o wymianę między użytkownikami. Będą oni ustalać sami kursy, po jakich nastąpi sprzedaż/kupno walut. Wymiana realizowana będzie na zasadzie przelewów bankowych. Valutomat.cz porozumiał się z pięcioma największymi czeskimi bankami, które skupiają 80 proc. tamtejszego rynku.

Walutomat.pl powstał w 2010 r. jako pierwsza na świecie platforma wymiany walut w internecie. Jego pomysłodawcą był Tomasz Dudziak, współtwórca Allegro.pl. W 2014 r. Walutomat.pl osiągnął ponad 6,2 mld zł obrotu, a od początku działalności pośredniczył w wymianie walut na kwotę 16,5 mld zł. Z polskiej platformy korzysta już 132 tys. osób.